Tomáš Jirsa

Nizozemsko - země stále dobře naladěných lidí

Za můj týdenní pobyt jsem stihl navštívit Amsterdam, Rotterdam a pár dalších menších městeček. Co mě ovšem na mé dovolené v zemi tulipánů překvapilo nejvíc, byli milí obyvatelé, usmívající se za jakéhokoliv počasí. Možná je to tím, že jsou sportovně aktivní, a pokud to není nezbytně nutné, tak na přepravu všude používají kolo. Třeba takový Amsterdam mi přišel jako jedno velké parkoviště. Kola byla přikurtovaná naprosto všude.
Nizozemsko - země stále dobře naladěných lidí
Dojem z návštěvy Amsterodamu byl dechberoucí. Hlavní město s uvolněnou atmosférou a nádhernou architekturou. Město, které se nedá přirovnat k žádné jiné evropské metropoli. Nic není více pulzujícím krajem jako právě Amsterdam. Místo, které žije vlastním životem. Zajímavostí může být to, že se jedná o město s největší hustotou muzeí na světě. Stihl jsem jich navštívit pět! S touto moderní výstavbou pak velmi kontrastují venkovské usedlosti a zvířata pasoucí se na rozlehlých loukách. Pokud Nizozemí navštívíte na delší dobu, určitě se zde vyplatí vypůjčit si člun, loď anebo hausbót a kus země projet právě na ní. Je to úplně jiný pohled než ze souši. Čím větší skupina si loď vypůjčí, tím to na jedince vyjde cenově výhodněji. Dovolená na lodi vás bude stát okolo 6 000 korun. Pro první plavbu doporučuji střed Holandska. Trasa je vhodná nejen pro začátečníky. Ideální volbou je pro ty, kteří chtějí vidět jak rušná města, tak klidný romantický venkov.
Když jsem si plánoval dovolenou v Nizozemí, tak jsem se samozřejmě nejvíce těšil do vyhlášeného Amsterodamu, přístavního města Rotterdamu a do pulzujícího Haagu. O to víc mě překvapilo, že mě nejvíc uchvátilo historické městečko Leiden. Asi ho nedokážu přirovnat k jinému místu, co jsem doposud navštívil. Leiden se nachází v jižním Holandsku v deltě řeky Rýn. Působí zde historická univerzita, takže by se dalo říct, že je Leiden takovým studentským městem plným mladých lidí. Leiden je vnímán jako historicky velmi atraktivní město, kde se pravidelně konají slavnosti s průvody a trhy. Místní při těchto slavnostech jedí tradiční jídlo tvořené sledi, bílým chlebem a specialitou zvanou Hutspot.
Ve městě se nachází množství malých grachtů (kanálů) a protékají zde dvě ramena veletoku Rýn. Městečko má neopakovatelnou venkovskou atmosféru a určitě stojí za to navštívit zde jednu z místních rybích restaurací. Připravte se ale na to, že ceny potravin jsou zde výrazně dražší než u nás v Čechách a tak se spíše vyplatí nakupovat již hotové jídlo, či potraviny a na lodi si vařit sám. Do Holandska se chystám na jaře znovu, neboť týden mé nynější dovolené byl opravdu krátký a opravdu jsem nestihl vidět všechno, co jsem chtěl. Tuhle zemi všem k návštěvě velice vřele doporučuji.