Tomáš Jirsa

Město pětilisté růže

V naší malé, avšak krásné zemi je míst, která stojí za vidění opravdu spousta. Ale žádné se nevyrovná jedinečnosti Českého Krumlova. Není tedy divu, že je město od roku 1992 zapsáno na seznamu UNESCO. Sjíždějí se sem cizinci z celého světa, a tak se město v hlavní turistické sezóně svou návštěvností vyrovná velkým krajským městům. Český Krumlov byl pro mě tím zásadním důvodem, proč jsem uprchl z Prahy odkud pocházím. Dnes vás provedu po místech, která pokud přijedete, musíte určitě vidět.
Město pětilisté růže
Spleť uliček, meandrující tok Vltavy, kouzelné štíty měšťanských domů, středověké krčmy a impozantní zámek tyčící se na skále nad řekou. To vše a mnohem víc najdete v tak opěvovaném Krumlově. Pokud máte rádi klid a nepotrpíte si na příliš velké davy turistů, doporučuji město navštívit v zimních měsících. V tomto čase se město vylidní a od letních prázdnin je k nepoznání.
Romantice Českého Krumlova dodává státní hrad a zámek, při prohlídce jehož interiérů padnete úžasem. Navštivte slavný maškarní sál i zámecké divadlo, které je jednou z nejzachovalejších barokních scén na světě. Nejmenší na výletě potěší medvědi, kteří se v přilehlém okolí zámku chovají už od dob posledních pánů z Rožmberka. Šlechtický rod Rožmberků byl jeden z nejvlivnějších a nejvýznamnějších vládnoucích 14. století, není tedy divu, že po jejich panování zde zůstalo krásné středověké město. Zámecká zahrada, plášťový most a nedaleké přírodní divadlo s otáčivým hledištěm dodávají zámeckému komplexu ucelenosti.
Český Krumlov by dozajista ztratil své kouzlo, nebýt meandrující řeky Vltavy, která pramení v horách Šumavy. Při sjíždění řeky se stává oblíbeným cílem. V létě tu turisté postávají na dřevěném mostě přes řeku a bouřlivě tleskají a vískají, když se vodákům podaří sjet jez a neudělat se. Jedná se o krásnou zastávku mezi Vyšším Brodem, kde vodáci většinou zahajují svou plavbu ať už na kánoích, či raftech a mezi Zlatou Korunou, kde naopak plavbu končí. Krumlov je pak oblíbenou zastávkou k obědu, či kultuře v podobě návštěvy zámku.
Hrací plocha jeviště je tvořena rozlehlým prostorem okolního zámeckého parku, který umožňuje využívat zámeckou zahradu se staletými stromy, které vytváří pro divadelní příběhy neopakovatelnou atmosférou. Každoročně se tu od června do září odehraje desítky představení a často za nimi cestují i cizinci. Pokud máte chuť otáčivé hlediště navštívit, určitě doporučuji vstupenky zakoupit několik měsíců dopředu. Je o ně totiž opravdu velký zájem.
Pokud už budete v Krumlově, určitě byste neměli zapomenout udělat si výlet na Kleť, nejvyšší horu Blanského lesa, který je součástí Šumavského podhůří. Na hoře se nachází nejstarší kamenná rozhledna v Čechách, která je oblíbeným turistickým cílem. Úbočím vede sedačková lanová dráha, díky které se na vrchol dostanete něco kolem patnácti minut. Zážitek je to nepopsatelný. Vedle rozhledny se nachází malá hospůdka, kde doporučuji vynikající česnečku, kterou jsem nikdy nevynechal a můžu vám prozradit, že pokud si kopec sami vyšlápnete, česnečka bude chutnat ještě mnohem líp.
Každoročně se zde v Krumlově konají slavnosti pětilisté růže, které jsou neobyčejnou podívanou. Jde o městskou historickou slavnost, která je inspirována dobou posledních Rožmberků – Viléma a Petra Voka. Součástí programu jsou historické průvody, rytířské turnaje a mnoho dalšího. Když jsem slavnosti navštívil poprvé, nehybně jsem zíral na průvod a na město, které se během chvíle proměnilo do dob své největší slávy, kdy se zde proháněli koně a urození Rožmberkové. Řekl bych, že tato doma městu slušela nejvíce. Od té doby často jen tak bloumám ulicemi a představuji si jací významní šlechtici tu jezdili ve svých kočárech.
Řekl bych, že Krumlov je odjakživa jedním z nejvýznamnějších měst kultury. Kromě významných festivalů, koncertů, divadelních představení a jiných kulturních událostí se zde nachází široká škála galerií a muzeí. Navštivte galerii Egon Schiele Art Centrum, ve které je umístěna stálá expozice akvarelů a kreseb známého malíře, který měl maminku původem právě z Českého Krumlova. Pro odvážlivce zmíním Muzeum Tortury, které je umístěno ve sklepních prostorách Českokrumlovské radnice a nachází se zde ojedinělá výstava útrpného práva a mučících nástrojů. Ať už Krumlov navštívíte kdykoli, atmosféra města vás pohltí natolik, že se návštěva rozhodně nestane poslední - a já vím, o čem mluvím.