Zážitek pro chuťové buňky Toskánsko

photo

S mou ženou nepatříme mezi ty, pro které dovolená znamená smažení se na pláži pod místní ozónovou dírou. Máme rádi aktivní dovolenou, která nám nejlépe vyžene z hlavy starosti všedních dnů. Tentokrát jsme však chtěli spojit sport, krásnou krajinu a gastronomicko-enologické zážitky. A proto bylo Toskánsko jasnou volbou.

Pepino1
„Toskánsko je jasná volba, když chcete spojit sport,
krásnou krajinu a gastronomicko-enologické zážitky.“
Zastávky na cestě
collage

Raději přes den nežli v noci, přijít o kochání cestou by byl hřích.

Cesta do Toskánska se dá zvládnout za den. Někteří raději jezdí na noc, my milujeme alpské výhledy a „kochací“ zastávky. Proto raději vždy obětujeme jeden den dovolené na cestu.

Kompozice? Na Italy nespoléhejte!

Pokud chcete posílat pozdravy z cest, doporučujeme kvalitní selfie tyč. Italové vás samozřejmě také rádi vyfotí, ale na nějakou kompozici záběru můžete zapomenout.

Kde koupit?
styck

Dakar mezi sady? Věříme navigaci a jedeme dál!

Naše ubytování bylo podle mapy mezi Umbrií a Toskánskem, na břehu jezera Lago Transimente. Neměli jsme představu o konkrétní poloze ubytování, doporučili nám ho kamarádi, a tak jsme důvěřivě následovali navigaci. Čím jsme byli blíže cíli, tím se silničky tenčily. V tom najednou asfalt zmizel úplně a s ním i italská civilizace. Šplhali jsme do prudkého kopce, ze kterého jsme ještě odbočili na téměř pěší kamenité cesty.

Volné ruce Ital k řízení nepotřebuje

Připadal jsem si jako jezdec Paříž-Dakar. Ale to jen do té chvíle, než nás suverénně předjela starší Italka ve fiátku s mobilem u ucha a rozesmátým výrazem. O hands-free tu evidentně ještě neslyšeli.

Kde koupit?
stand
„Připadal jsem si jako jezdec Paříž-Dakar jen do té chvíle,
než nás suverénně předjela starší Italka ve fiátku.“

Paní domácí jezdí jako Fittipaldi Sady, které budovala, určitě dobře zná.

Když jsme se vydrápali na místo, ocitli jsme se pod vrcholkem hory v nádherném sadu s několika chatami, bohatou zahradou a úchvatným výhledem na jezero a hornaté Toskánsko. A ta paní, která nás předjela, byla naše paní domácí. Paní Lada je energická, elegantní sedmdesátnice původem z Čech, která se do Itálie provdala před 40 lety. Sad vybudovali s manželem a postavili v něm i několik chat, které pronajímají turistům a přátelům.

Na elektřinu není spoleh

Bylo to snové místo, kterému k dokonalosti chyběla jen stabilní dodávka elektřiny. Ale my byli vyzbrojeni dvěma výkonnými power bankami, takže senza problemi!

Kde koupit?
powerbank

Cože? O moravském víně v Toskánsku neslyšeli?

Paní Lada byla ten nejlepší turistický rádce, jakého jsme si mohli přát. Hned první večer nám ukázala, jaké bylinky použít z její zahrádky, abychom si udělali pravé toskánské jídlo. Ten nejjednodušší a možná i nejlepší recept bylo kuřecí maso obalené v čerstvé šalvěji a upečené v oleji s bílým vínem na pánvi. Ta vůně!

Paní Lada nám také představila své známé vinaře, hrdé následovníky velkých vinařských rodů. Jeden z nich vypadal jako jednovaječné dvojče Alberta Tomby a vyráběl neskutečně skvostné červené s místním označením Montepulciano. Bohužel, většina z toskánských vinařů o naší Moravě nikdy neslyšela. Příště si z Toskánska odvezeme více beden vína, ale také jim přivezeme nejlepší moravské bílé na košt.

V následujících 10 dnech jsme osedlali naše kola a objeli všechna zásadní turistická města oblasti. Viděli jsme svaté Assisi, starobylou Cortonu, vinařské Montepulciano, krásné Arezzo, úchvatnou Siennu a bezpočet malebných kamenných vesniček.

„Kuřecí maso obalené v čerstvé šalvěji ze zahrádky
 a upečené v oleji s bílým vínem na pánvi. Ta vůně!“

Toskánsko můžeme jen doporučit

Samozřejmě jsme si mezi městy vypomáhali autem, nebo vlaky, ale i tak jsme ujeli kolem 200 kilometrů. Za zmínku stojí, že všechna ta města stojí na nejvyšších kopcích, takže jsme si docela šlápli.

Pokud chcete zažít aktivní dovolenou v nádherném kraji vína, dobrého jídla a stále usměvavých
lidí, rozhodně doporučujeme Toskánsko.

connection

Zážitků a fotek bylo tolik, že nebýt praktického kabelu, kterým jsme stahovali fotky do počítače, do mobilu by se nám to všechno nevešlo.

Kde koupit?
houses