Nejen květiny a kanály Holandsko

photo

Když se řekne Holandsko, každý si představí poklidné kanály a květiny. Pobřeží je však plné ostrůvků, střežených mělčinami s nevyzpytatelnými proudy a silným odlivem. Do přístavního městečka Lemmer jsme si přivezli dva motorové čluny. V maríně jsme potkali dvojici zničených Čechů, plavbu nám moc nedoporučili.

SkipperDan
„Jejich člun připomínal nafukovačku pana prezidenta
z rybníka, hned bylo jasné, proč si plavbu po moři neužili.“
Mořský vlk ve městě
bagpack

Lekce lodní navigace aneb jak se neztratit v kanálech

Vypluli jsme druhý den brzy ráno. Předpověď nebyla příznivá pro plavbu na otevřené moře, a tak jsme vpluli do amsterodamských kanálů. Kanály jsou krásné, všechny jsou si podobné a my jsme se v nich úplně ztratili.

Cesta z města

Z bludiště kanálů vás nevytáhne námořní navigace, ale nejlépe obyčejná navigace v mobilu. My si ji před očima udržovali díky univerzálnímu držáku do auta. Je tak univerzální, že se osvědčil i na lodi.

Kde koupit?
stand

Helikoptéra na obzoru zachránit snad nebudeme potřebovat

Následující den jsme vypluli na otevřené moře. Vítr a vlny jsme měli v zádech a mohli jsme surfovat po vlnách přes zdejší mělčiny. Pod lodí jsme měli tak 2 m vody a začínal odliv. Rozjeli jsme lodě na plný výkon. Škrtnout motorem o dno by znamenalo konec. Oblékli jsme si nepromokavé obleky a vesty. V tom se nad námi objevila helikoptéra se všeříkajícím nápisem Rescue.

Tuto lekci si budeme pamatovat

Záchranáři třicet metrů nad námi a pilot nám signalizoval číslo komunikačního kanálu. Bylo to však marné, vysílačka byla úplně vybitá.

Teď už bych bez záložní Power Banky na moře nevyrazil. Pilot má asi podobných zkušeností dost, takže pochopil a navedl nás k vratům vnější hráze do bezpečí.

Kde koupit?
powerbank
„Zkušeného pilota lze ocenit i na moři.
Třeba pilota záchranářského vrtulníku.“

Kůň fotografem? možná to není dobrý nápad

Další den jsme dopluli na malý odlehlý ostrov. Všude dlouhé pláže, nikde ani živáčka. Jen na svazích dun se pasou místní divocí koně.

Kůň má zájem o techniku

Pokud si chcete odvézt z podobného místa fotky celé party kamarádů, nezapomeňte na selfie tyč. Divoký kůň vás nevyfotí, i když zájem o naši techniku byl docela veliký.

Kde koupit?
styck

Špatné počasí a konec naší plavby

V tom nám z přístavu ohlásili vysílačkou, že se počasí horší a že by návrat na pevninu mohl být problém. Letěli jsme padesátikilometrovou rychlostí po vlnách. Po dvou hodinách vyčerpávající jízdy jsme byli zpátky v přístavu Lemmer.

Nandali jsme lodě na vlaky a vyrazili domů. Už po cestě padlo několik dalších návrhů kam vyplout příště. Otázkou je, Bude to větší adrenalin než zrádné holandské pobřeží?

connection

Kabely nepostradatelné při výměně fotek, než jsme se rozjeli domů. Později bychom se k tomu už určitě nedostali.

Kde koupit?
carousel