Travel with blondie

Gruzínské hory

S Malým Kavkazen na jihu a jeho velkým bráchou na severu nabízí Gruzie mnoho možností pro nadšence do vysokohorské turistiky. V zemi je dokonce možnost pokořit i pětitisícovku, která se ukrývá na severu. Její jméno je Kazbek a měří 5 047 m.n.m.
Kamkoli v Gruzii přijedete, tam jsou hory hory hory... 🙌💙 momentálně jsou všude ještě zbytky sněhu, ale v létě až všechny kopce zahalí zelená tráva - to je teprv nádhera! Značení cest bohužel není v Gruzii obvyklé, proto se na občasné červené pruhy na kamenech, která by k tomuto cíli měly sloužit, není možné spolehnout. Vtipné je, že země byla dobře zmapovaná za dob SSSR. Doporučuje se tak vzít s sebou ruskou mapu. Vše zachraňují místní usedlíci. Ti jsou velmi laskaví a každému rádi poradí. Jejich pojem o čase a vzdálenost je však příliš zkreslená. Ideální volbou zůstává si najmout průvodce.

Vyhaslá sopka a zároveň 3. nejvyšší hora Gruzie (7. nejvyšší Kavkazu) se tyčí nad horským městečkem Kazbegi, dnes už přezdívaného Stepancminda a se svými 5047 m.n.m. opravdu vyniká! Nejhezčí pohled získáte , pokud se vydáte ke Gergeti Trinity nebo-li kostelu nejsvětější trojice, který se nachází přímo před horou ve vyšce 2170 m 🙌

Ubytování

Během přechodů se můžete dostat do vesnice, kde vás rodiny rády pohostí a ubytují. Turisté jsou pro ně mnohdy jediným zdrojem financí. Je tak vhodné jim za přespání nabídnou finanční příspěvek. Ubytování často zahrnuje i snídani s večeří.

Region Svanetie

Horský region Svanetie je historicky velmi výjimečný a dnes už i turisticky rozvinutý kraj. Je ideální pro turisty, kteří nejsou tak zdatní ve vysokohorské turistice a cestování chtějí například spojit i s výletem do muzeí. Po celé provincii se nachází pozůstatky středověkých vesnic i dalších památek, díky čemuž byla Svanetie zapsána v roce 1996 na seznam kulturního dědictví. Rozlehlý region nabízí spoustu možností. Nejoblíbenější je však několikadenní přechod hor z Ušguli do Mestie.

Region Kazbegi

Region Kazbegi se rozprostírá téměř u ruských hranic. Cesta z hlavního města Tbilisi trvá přibližně tři hodiny a nabídne vám úžasná panoramata, především v oblasti Gudauri a průsmyku Džvari. V provincii se nachází nejvyšší hora Gruzie, a to již zmiňovaná Kazbek s úchvatnými 5047 m.n.m. Mluvíme o nejoblíbenějším cíli turistů v této lokalitě. Dalším oblíbenou možností může být například také výšlap k horskému kostelu Gergeti Cminda Sameba, který se tyčí ve výšce 1700 m.n.m. Název kostela znamená Svatá Trojice. Gergeti je místní název vesnice i blízkého ledovce. Kostel i zvonice pochází ze 14. století. a podle záznamů z 18. století se využíval pro uchovávání cenných relikvií.

Bordžomi-Kharagauli

Za návštěvu také stojí Národní park Bordžžomi-Kharagauli, který se nachází v blízkosti lázeňského města Bordžomi. Park leží na území Malého Kavkazu a jeho nejvyšší vrcholy dosahují 2 500 m n. m. Když už se vydáme na cestu do gruzínských hor, určitě bychom neměli podcenit přípravu a vybavení, které si s sebou vezmeme. Z přechodů mezi horami se mohou stát několikadenní a náročné pěší túry.