Travel with blondie

Gruzie - po stopách místních obyvatel

V hlavním městě Tbilisi žije 1,345 milionu obyvatel, a tak se řadí ke středně velkým městům. Městem protéká řeka Kura, která tvoří tajuplný meandr. Město bylo do roku 1936 také známé pod názvem Tiflis. Hlavní město leží na pomezí Evropy a Asie a míchají se zde prvky socialistického realismu s orientální středověkou architekturu. Město bylo na konci 18. století neustále ohrožováno perskými výpady a od roku 1801 se stává trvale součástí Ruského impéria. 

Nezávislost získává opět až po bolševické říjnové revoluci v roce 1917. 

I přes veškerou snahu sovětských architektů změnit město v panelákové sídliště zůstalo staré město takřka nedotčené. V roce 2007 bylo dokonce zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Gruzie - po stopách místních obyvatel

Co v hlavním městě nezapomenout navštívit:

Narikala 

Pevnost Narikala se nachází na kopci nad městem. Památka zde stojí již od 4. století, kdy ji zde postavili Peršané. Základy věže a většina současných zdí nesou stopy doby arabských emírů, jejichž palác se nacházel uvnitř pevnosti. V minulosti ji však obývali jak Gruzínci, tak Turci a Peršané. 

Chrám sv. Mikuláše 

Chrám se nachází na místě, které nabízí nejkrásnější výhled na historickou část města. Byl zrekonstruován v 90. letech 20. století.

Kote Abchazi 

Hlavní třída, na které se nachází mnoho kaváren a obchůdků. Na náměstí svobody můžeme obdivovat pozlacenou sochu sv. Jiří zabíjejícího draka, ten je považován za patrona Gruzie. 

Arménský chrám Norašeni 

Chrám se nachází zhruba v polovině ulice Kote Abchazi a je zde již od 15. století.  Mnoho turistů říká, že jak Tbilisi jednou navštívíte, určitě se ještě jednou za život vrátíte zpět.