Anetaanie

Co si sbalit s sebou do Asie?

Na delší cesty po Asii doporučuji sbalit vše do batohu menších rozměrů, a to velikosti kabinového zavazadla. Jako v Evropě, tak je i u asijských aerolinek zvykem si za větší zavazadlo připlácet. Maximální povolené rozměry kabinového zavazadla jsou 56 cm x 45 cm x 25 cm. Nejdůležitější je hlavně rozměr na výšku. Většina společností zavazadla nepřeměřuje. Dalším důležitým kritériem je váha. U většiny je povolených pouze 7 kg, ale často vám pár kilogramů navíc odpustí anebo pokud batoh nevypadá větší, tak ho ani neváží. Doporučuji mít menší batoh, do kterého sbalíte těžké věci, jako je například elektronika.
Do Asie si sbalte jen to nejnutnější!
Při balení platí jedno pravidlo - méně je více. Cestování s kufrem nebo větším batohem bývá velmi nepohodlné, proto je důležité důkladně promyslet co si vzít s sebou. V Asii je vše možné dokoupit, a často i za velmi málo peněz.

Níže je seznam věcí, které jsem si sbalila já. Prostě to nejdůležitější, co byste si měli s sebou vzít.

 • Powerbanka (Yenkee).
 • Externí disk s obalem. (Obal Yenkee)
 • Powercube s redukcemi. Často je na hostelech k dispozici pouze jedna zásuvka pro každou postel, a pokud musíte nabíjet spoustu elektroniky zároveň, může to být problém.
 • Obal na notebook.
 • Rychleschnoucí ručník a jeden malý na obličej. Ručníky jsou většinou k dispozici v rámci ubytování. (Rychleschnoucí ručník Decathlon)
 • Malý reproduktor pro příležitostné poslouchání třeba na pláži. (Yenkee)
 • Sandály. Jednoduché a méně zdobené, vhodné i na delší chození. Ideální jsou takové, které můžou i do vody. (Teva)
 • Tenisky. Jako druhé boty doporučuji vybrat kvalitní tenisky v neutrální barvě, například černé nebo tmavě modré, které budou dobře ladit k ostatním věcem.
Prodyšné oblečení je základ
Berte jen základní věci. Praní oblečení stojí v Asii kolem 30kč za 1 kilogram prádla a bývá k dispozici na každém ubytování. Dobré je si vzít nějaký prostředek na ruční praní nebo mýdlo na praní.
 • Package cube. Nejpraktičtější výbava každého batohu je vak na zip na čisté oblečení. Vše je v něm přehledně uloženo a stačí ho jen vytáhnout z batohu, vyjmout z něj potřebný kousek a zase pohodlně všechno oblečení uložit. Igelitové tašky nedoporučuji, oblečení se v teple zapaří.
 • Vak na špinavé prádlo. Opět nedoporučuji igelitku, ale něco látkového. Vaky a package cubes pořídíte případně velmi levně na místě, třeba v Chinatown v Bangkoku na tržnici. Sportovního oblečení z materiálů, které rychle schnou. Těch není nikdy dost.  
 • Mini pláštěnka. Nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit. Je dobré jí mít vždy v kapse batohu. Zámek na kód. Obzvlášť pokud budete bydlet v hostelu. Většinou zámky k dispozici nejsou a musí se kupovat.
 • Špunty do uší. Budou se vám hodit v hlučnějším hostelu, a také na pohodlné cesty. Nafukovací polštářek do autobusu.
 • Základní lékárna. Od prášku na bolest až po kapky do nosu, dle vašeho uvážení.
 • Drogerie. Kosmetika je v batohu velkou zátěží. Proto vše odlejeme do malých lahviček po 100ml, výhodou je také to, že projdou letištní kontrolou. Pokud nám něco dojde, je možné v každém obchodě 7/11 dokoupit například došlý sprchový gel. Jediné, čeho bych si sbalila na další cestu více, by byl opalovací krém, protože je často problém koupit za stejnou cenu kvalitní, jako u nás. Berte jen základní věci. Praní oblečení stojí v Asii kolem 30kč za 1 kilogram prádla a bývá k dispozici na každém ubytování. Dobré je si vzít nějaký prostředek na ruční praní nebo mýdlo na praní.